Blog

Styczeń – kalendarz pszczelarza
W styczniu należy skupić się przede wszystkim na wiedzy – kursy pszczelarskie i książki pszczelarskie będą doskonałym sposobem na doskonaleniu się ze strony technicznej. Dzięki temu poszerzymy swoje horyzonty, zdobędziemy nowe informacje i wpłyniemy na bardziej dynamiczny rozwój pasieki. Warto co pewien czas śledzić nowości w branży i aktualną literaturę oraz organizowane spotkania czy konferencje. Zima to doskonały czas na zdobycie nowych, wartościowych kontaktów z innymi pszczelarzami czy dystrybutorami.

Grudzień – kalendarz pszczelarza
Prace pszczelarza w grudniu są już stosunkowo niewielkie. Ten zimowy okres można wykorzystać na wykonanie drobnego sprzętu, spróbowanie własnoręcznie stworzyć ramkę do ula, pomost, stołki pod ule, podkarmiaczki bądź zająć się kompletowaniem tych przyborów z profesjonalnych sklepów pszczelarskich.

Listopad – kalendarz pszczelarza
Pasieka w listopadzie nie wiąże się już ze znaczną ilością obowiązków. Pszczoły odpoczywają, prace pasieczne powinny być zakończone, a my możemy zająć się innymi sprawami, na które nie było do tej pory czasu. Listopadowa pogoda zazwyczaj nie rozpieszcza i niskie temperatury wraz z opadami zniechęcają do prac na zewnątrz. Nic jednak straconego, gdyż możemy spokojnie rozwijać swoje umiejętności i wiedzę w zaciszu domowym.

Październik – kalendarz pszczelarza
Pasieka w październiku nie wymaga już szczególnych prac. Ważna jest czujność na rabunki pszczele oraz zadbanie o roślinność miododajną w otoczeniu uli. Należy pamiętać o ociepleniu uli, jeśli nie zajęliśmy się tym w minionym miesiącu. Jesienna wymiana matek powinna być ukończona na przełomie sierpnia i września, jeśli stosujemy cykle dwuletnie. Jeśli tego nie zrobiliśmy, październik nie jest najlepszą porą ze względu na dość niskie temperatury i opady atmosferyczne.

Wrzesień – kalendarz pszczelarza
Wrzesień w pasiece to praktycznie początek jesieni, pomimo tego, że to ostatni miesiąc lata. Nadchodzi czas na kończenie prac przygotowujących pszczoły do zimowli lub w przypadku późnych pożytków, staramy się jak najszybciej zakończyć wszystkie prace pasieczne. Planujemy jesienne dokarmianie pszczół, docieplamy ule i przeprowadzamy niezbędne przeglądy. We wrześniu obserwuje się znaczny spadek aktywności wśród owadów, a ich jesień w praktyce zaczyna się już wtedy, gdy wypędzają z ula trutnie i zaczynają gromadzić możliwe zapasy miodu oraz pyłku.

Jak przygotować pszczoły na wczesne pożytki – rzepak i mniszek
Rzepak zaczyna kwitnąć w Polsce początkiem maja, miejscami nawet końcem lub od połowy kwietnia przy wyjątkowo pięknej pogodzie. Miód, który z niego powstaje cechuje się piękną, jasną barwą i odmiennym składem, w przeważa glukoza zamiast fruktozy. Jest on ceniony za pomoc w leczeniu chorób serca, dróg żółciowych czy miażdżycy. Jak przygotować pszczoły na rzepak i kiedy rozpocząć podkarmianie odpowiednimi produktami? Czy wszystkie rodziny są gotowe na zebranie wczesnych pożytków?

Doprowadzenie rodziny pszczelej do siły przed wiosennymi pożytkami
Wiosna to okres, kiedy pszczoły wykonują pierwsze obloty i ponownie przygotowują się do zbierania pożytków. Rzepak zaczyna już kwitnąć w maju, a w niektórych częściach Polski nawet wcześniej, dlatego należy wzmocnić słabe rodziny pszczele wraz z nastaniem nowego sezonu. Dowiedzcie się, jak prawidłowo ocenić siłę rodziny i co należy jej zapewnić, by osiągnęła jak najlepsze wyniki w kolejnych miesiącach.

Wiosenna stymulacja (podkarmianie) pszczół - konieczność czy zbędna czynność
Wiosenna stymulacja pszczół jest praktykowana przez część pszczelarzy, którzy stosują różnorodne produkty począwszy od miodu wytworzonego przez pszczoły, aż po syropy czy ciasta. Kiedy wiosenne karmienie pszczół jest konieczne, a kiedy można z niego zrezygnować? Jakie pokarmy będą najlepsze o tej porze roku?


O nas
Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.
DYSTRYBUTOR
Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa
Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna
tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24
www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl
Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p
Sklepy firmowe
Sklep firmowy
34-124 Klecza Górna
Klecza Dolna 148
woj. małopolskie
tel./fax 33 870-64-02
Sklep firmowy
30-106 Kraków
ul. Bolesława Komorowskiego 11a
woj. małopolskie
tel. 12 633-14-79
Sklep firmowy
43-300 Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 12
woj. śląskie
tel. 504-207-103
Łysoń Sp. z o.o.
60-476 Poznań
ul. Jasielska 8c
woj. wielkopolskie
tel./fax 61 842-58-22
Łysoń Sp. z o.o.
05-250 Radzymin
ul. Wiejska 5
woj. mazowieckie
tel. 22 786-62-89