APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Doprowadzenie rodziny pszczelej do siły przed wiosennymi pożytkami

Wiosna to okres, kiedy pszczoły wykonują pierwsze obloty i ponownie przygotowują się do zbierania pożytków. Rzepak zaczyna już kwitnąć w maju, a w niektórych częściach Polski nawet wcześniej, dlatego należy wzmocnić słabe rodziny pszczele wraz z nastaniem nowego sezonu. Dowiedzcie się, jak prawidłowo ocenić siłę rodziny i co należy jej zapewnić, by osiągnęła jak najlepsze wyniki w kolejnych miesiącach.

Ocena siły rodziny pszczelej

Na początku wiosny, gdy temperatury przekraczają 10 stopni C, pszczoły wykonują swój pierwszy oblot. W tym czasie należy przyjrzeć się im uważnie, oceniając ich siłę. Słaba rodzina pszczela na wiosnę będzie wymagała naszej pomocy, jednak by móc to stwierdzić, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przede wszystkim sprawdźmy ilość czerwia i plastrów zajętych przez pszczoły, jednak te zabiegi można wykonać dopiero przy temperaturze min. 15 stopni C, by nie zaziębić czerwiu i spowodować jego obumarcia. Co można wykonać wcześniej?

To, jak przebiegła zimowla możemy ocenić obserwują oblot pszczół. Jeśli robią to energicznie, masowo i przez 20-30 minut, są w dobrej kondycji. Jeśli pszczoły oblatują zbyt długo, lot jest słaby i owady pełzają przy wylotku, ewentualnie widzimy ślady kału, może oznaczać to głód bądź porażenie nosemozą (lub inne poważne problemy). Należy wtedy jak najszybciej zidentyfikować źródło problemu i rozpocząć dokarmianie lub leczenie choroby.

Jak wzmocnić rodzinę pszczelą na wiosnę

By wzmocnić rodzinę pszczelą na wiosnę, przede wszystkim możesz dopasować wielkość gniazda. Jeśli w ulu znajdują się wolne plastry, należy je usunąć. Wiosną pszczoły potrzebują wysokiej temperatury, która pobudza ich do rozmnażania – duże gniazdo z nieobsadzonym ramkami może być zbyt chłodne, powodując zmniejszenie tempa rozwoju. Ilość ramek musi być dobrana pod kątem siły rodziny pszczelej.

Słaba rodzina pszczela na wiosnę powinna mieć również poidło z wodą, by nie musiała długo poszukiwać jej źródła. Na wiosnę, jest ona szczególnie potrzebna do karmienia czerwia.

Niezbędny będzie również zapas pokarmu, jeśli zima się przedłuża i zapasy mogą się wyczerpać w każdej chwili. Uważajmy jednak z ich ilością, by nie rozleniwić pszczół i spowolnić ich wyruszenie na pierwsze pożytki. Pokarm pomaga również przyspieszyć czerwienie, gdy pszczoły nie mogą jeszcze zbierać go na zewnątrz. Jak wzmocnić rodzinę pszczelą na wiosnę? Podkarmiając ją wysokiej jakości syropem, który wspomaga jej rozwój.

Pamiętajmy również o walce z chorobami takimi jak warroza atakująca ul o każdej porze roku. Niezbędna jest najwyższa higiena i zachowanie ostrożności. W walce z warrozą niezbędne będą leki i kwasy organiczne.

Słaba rodzina pszczela na wiosnę to nie problem

Prace pasieczne rozpoczyna się zazwyczaj już na przełomie marca i kwietnia, dokonując tzw. przeglądu wiosennego. Pamiętajmy o tym, by dokładnie wyczyścić dennice, wyrzucić spleśniałe ramki i oznakować te, które pozostawiamy. Wszelkie prace należy wykonać szybko i sprawnie, by nie wyziębić niepotrzebnie gniazda. Jeśli dojdziemy do wniosku, że dana rodzina pszczela jest słaba i należy ją wzmocnić, przeprowadźmy wszystkie wymagane czynności i uważnie obserwujmy jej rozwój. Podkarmianie to jeden z najskuteczniejszych zabiegów, który również wymaga wiedzy i odpowiedniego przygotowania.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl