APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Grudzień – kalendarz pszczelarza

Pasieka w grudniu

Prace pszczelarza w grudniu są już stosunkowo niewielkie. Ten zimowy okres można wykorzystać na wykonanie drobnego sprzętu, spróbowanie własnoręcznie stworzyć ramkę do ula, pomost, stołki pod ule, podkarmiaczki bądź zająć się kompletowaniem tych przyborów z profesjonalnych sklepów pszczelarskich.

Warto zaglądać w okolice uli, by sprawdzić, czy nie zostały wywrócone przez wiatr oraz czy nie ma śladów bytności gryzoni.

Jeśli w poprzednim miesiącu przetopiliśmy woszczyznę na wosk, możemy zająć się tworzeniem świec różnymi metodami. Można je sprzedawać właśnie w okresie przedświątecznym, gdyż będą zdrowym i naturalnym pomysłem na prezent gwiazdkowy. Warto samemu stworzyć formy bądź zamówić gotowe formy silikonowe oraz bawełniany knot.

Kilka słów o pszczołach

Pszczoły pozostają w kłębie, ogrzewając siebie wzajemnie, obejmując wyższą temperaturą również plastry, dzięki czemu miód pozostaje w płynnej formie. Owady przez całą zimowlę pozostają w ruchu, ciągłej rotacji, spożywają zgromadzony w jesieni pokarm. Pszczoły należy pozostawić w spokoju, nie dokonywać żadnych przeglądów, gdyż wybite ze spokojnej zimowli zaczną zjadać większe ilości pokarmu, rozluźnią kłąb, co może poskutkować nawet osypaniem się całego roju.

W grudniu warto dokonać analizy notatek pasiecznych, które powinniśmy prowadzić przez cały rok. Być może znajdziemy ważne informacje, które pomogą nam osiągnąć lepsze rezultaty w następnym roku. Odnośnie pszczół, możemy ustalić również ilość matek potrzebnych do wymiany i zająć się ich nabyciem. Zamawianie matek pszczelich powinno być przeprowadzone wcześniej, u zaufanego hodowcy.

Szkolenia dla pszczelarzy, kursy i profesjonalna literatura

Zimą warto wykorzystać swój czas wolny na podniesienie kwalifikacji, które pośrednio przekładają się na większe zyski w pasiece, pomogą lepiej gospodarować pszczołami i znaleźć przyczyny ewentualnych błędów z poprzedniego sezonu. Jeśli nie chcemy wyjeżdżać i lubimy spędzać wieczory na lekturze, warto kupić wartościowe książki pszczelarskie, które poszerzą i uaktualnią wiedzę. Świetnym pomysłem są również kursy pszczelarskie organizowane w Polsce w różnych miesiącach. Warto sprawdzić ofertę producenta i wybrać najbardziej odpowiednie zagadnienie – być może szkolenie podstawy genetyki pszczół?

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl