APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Jak przygotować ciasto dla pszczół

Ciasto dla pszczół można wykonać samodzielnie z cukru pudru i płynnego miodu w proporcji 3:1 lub 5:1. W zastępstwie miodu można wykorzystać syrop cukrowy dla pszczół. Syrop jest tańszy i nie ma ryzyka przenoszenia patogenów. Niegdyś propagowano mieszanie cukru pudru z miodem w wysokiej temperaturze, co nie ma żadnego uzasadnienia. Dziś ciasto dla pszczół robi się na zimno. Do ciasta nie należy dodawać substancji będących paszami dla zwierząt jak mączek z nasion roślin wysokobiałkowych, mleka w proszku, suszonych drożdży, gdyż te produkty nie są trawione przez pszczoły.

Mniejsze porcje ciasta wykonuje się, mieszając ręcznie cukier puder z miodem (syropem). Większe ilości można przygotować, wykorzystując w tym celu mieszalnik piekarski lub betoniarkę. Do przygotowywania pokarmu dla pszczół wykorzystywany jest tylko bardzo drobny cukier puder. To ważne, gdyż gruby cukier nie wytworzy właściwej, mazistej konsystencji i zostanie przez nie usunięty.

Jakie ciasto dla pszczół będzie najlepsze?

Do napełniania klateczek wysyłkowych wykorzystuje się gęstsze ciasto, do podkarmiana rodzin przez położenie pokarmu na powałce ciasto średniej gęstości a rzadkie ciasto w podkarmiaczkach. Ciasto dla pszczół podaje się w celu przyspieszenia rozwoju rodzin. Dostarczenie pokarmu dla pszczół wpływa na zwiększenie wychowu czerwiu. W sprzedaży dostępne są ciasta dla pszczół z dodatkiem witamin, pyłku kwiatowego i drożdży. Dodatkowe substancje nie wpływają znacząco na żywienie pszczół. Dostatek białka, witamin i mikroelementów powinien zagwarantować pszczołom pyłek zgromadzony w plastrach w formie pierzgi.

Jak przechowywać ciasto dla pszczół?

Gotowe ciasto należy trzymać w foliowych opakowaniach albo szczelnie zamkniętych pojemnikach. W zależności od wilgotności powietrza ciasto może wyschnąć na kamień lub dobrze chłonąć wodę i się rozrzedzić. Porcja o wadze 1,5-3 kg zwykle wystarcza, zanim pojawią się pierwsze pożytki.

Suchy cukier w karmieniu pszczół

Chcąc uprościć karmienie pszczół, już w latach 60. XX wieku próbowano podawać im cukier lekko zwilżonym wodą. Aktualnie niektórzy pszczelarze próbują karmić pszczoły zwilżonym cukrem z dodatkiem octu winnego, dzięki któremu masa staje się bardziej plastyczna. Taka masa cukrowa jest umieszczania w osiatkowanej z jednej strony ramie (średnica oczek siatki wynosi od 0,5 do 2 cm) i kładziona na górnych beleczkach ramek w okresie wczesnowiosennym lub nawet zimą, w rodzinach, gdzie mógł się skończyć zapas. W takim wypadku pszczoły pobierają cukier, korzystając ze skraplającej się wilgoci pochodzącej z powietrza ulowego. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zadbanie o to, by starczyło zapasów zimowych i nie było konieczności ratowania pszczół przed głodem.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl