APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Jak przygotować pszczoły na wczesne pożytki – rzepak i mniszek

Rzepak zaczyna kwitnąć w Polsce początkiem maja, miejscami nawet końcem lub od połowy kwietnia przy wyjątkowo pięknej pogodzie. Miód, który z niego powstaje cechuje się piękną, jasną barwą i odmiennym składem, w przeważa glukoza zamiast fruktozy. Jest on ceniony za pomoc w leczeniu chorób serca, dróg żółciowych czy miażdżycy. Jak przygotować pszczoły na rzepak i kiedy rozpocząć podkarmianie odpowiednimi produktami? Czy wszystkie rodziny są gotowe na zebranie wczesnych pożytków?

Przygotowanie pszczół na rzepak rozpoczynamy już w poprzednim sezonie

Jeśli w okolicy naszej pasieki będzie kwitło pole rzepaku, należy przygotować pszczoły do zebrania dużych ilości miodu. Jest to pierwszy pożytek, który zakwita w Polsce w połowie maja, natomiast w zachodniej Polsce nawet w kwietniu. Pomimo tego, że okres przygotowania pszczół do pierwszych pożytków wydaje się długi, tylko silne rodziny będą w stanie wyruszyć na zbiory. Zabiegi wzmacniające siłę rodzin powinno się przeprowadzać już końcem lata w roku poprzedzającym kwitnienie roślin. Jak przygotować pszczoły na rzepak?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by doprowadzić pszczoły do dużej siły wykorzystując podkarmianie jesienne oraz dokarmianie syropem końcem lipca i sierpnia. Niektórzy pszczelarze łączą również dwie średnie rodziny końcem lata, wymieniając matki na nowe. Taka rodzina zimowana w dwóch korpusach będzie intensywnie rozwijać się wiosną bez względu na pogodę. Pamiętajmy o tym, że pszczoły muszą posiadać odpowiednie zapasy pokarmu do przezimowania, zarówno pod kątem ilości, ale także jakości.

Okres kwitnienia rzepaku może być także deszczowy, dlatego owady mogą mieć zaledwie kilka dni na zebraniu pożytku. Dlatego tylko silne rodziny poradzą sobie z takim wyzwaniem. Jeśli chcemy wzmocnić rodzinę na wiosnę, możemy również ją podkarmiać, jednak na ogół nie są to zabiegi konieczne, gdyż przygotowania w poprzednim sezonie w zupełności wystarczą. Siła rodzin ma również znaczenie w przypadku chłodniejszej wiosny – zbieraczki znoszące rzepak muszą szybko się ogrzać, co zapewnia liczna, silna rodzina.

Przygotowanie rodzin pszczelich na rzepak można nawet przeprowadzić stosując naloty poprzedzone wymianą czerwia. Te zabiegi wzmacniają rodzinę, jednak mogą być uwzględnione jedynie w pasiekach stacjonarnych. Istnieje wiele metod na wzmacnianie pszczół, jednak większość z nich stosuje się w pasiekach towarowych, nie tradycyjnych.

Wiosenne przygotowanie pszczół do rzepaku

Tak jak pisaliśmy wcześniej, rodziny powinny być już gotowe do zbierania pożytku. Jeśli będą panowały korzystne warunki atmosferyczne może okazać się, że początkiem wiosny będziemy musieli dodać korpus lub nadstawkę. W przypadku tak silnych rodzin nie jest konieczne podkarmianie wiosenne. Zanim przystąpimy do tych zabiegów, sprawdźmy również zapasy pszczół – powinny spożyć jak najwięcej cukru, by nie dostał się on do miodu rzepakowego.

Rzepakowe miodobranie i stan rodzin pszczelich

Miodobranie rzepaku można rozpocząć już wtedy, gdy 2/3 powierzchni plastrów jest zasklepiona. Powinniśmy przeprowadzać zabiegi rano, gdy pszczoły szybko opuszczają miodnię. Nie wolno wywozić uli w wędrownej pasiece z niedojrzałym miodem rzepakowym na kolejny pożytek, ponieważ zmiesza się z innymi roślinami i dodatkowo zdąży się skrystalizować uniemożliwiając nam pozyskanie go z plastrów.

Przygotowanie pszczół do rzepaku to jednak nie wszystko – należy je również odpowiednio poprowadzić po skończeniu się pożytku. Najsilniejsze rodziny mogą wejść w nastrój rojowy, prowadząc do wyrojenia. By tego uniknąć, należy osłabić nieco rodziny odbierając część pszczół i robiąc z nich odkłady.

Pszczoły gotowe na pierwsze pożytki

Przygotowanie pszczół do rzepaku należy przeprowadzać kompleksowo. Jeśli zapomnieliśmy o wzmocnieniu owadów jeszcze jesienią, możemy pomóc im dojść do siły poprzez podkarmianie wiosenne. Jest ono szczególnie ważne wtedy, gdy brakuje im pokarmu.

Jeśli chcemy przyspieszyć rozwój rodzin pszczelich, by mogły wyruszyć na rzepak, od pierwszych dni wiosny podkarmiany je małymi dawkami syropu. Oczywiście jeśli rodzina jest już silna, nie należy ingerować w jej rozwój tylko czekać na wypełnienie plastrów miodem, który już w niedługim czasie zamkniemy w szczelnych pojemnikach.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl