APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Listopad – kalendarz pszczelarza

Pasieka w listopadzie nie wiąże się już ze znaczną ilością obowiązków. Pszczoły odpoczywają, prace pasieczne powinny być zakończone, a my możemy zająć się innymi sprawami, na które nie było do tej pory czasu. Listopadowa pogoda zazwyczaj nie rozpieszcza i niskie temperatury wraz z opadami zniechęcają do prac na zewnątrz. Nic jednak straconego, gdyż możemy spokojnie rozwijać swoje umiejętności i wiedzę w zaciszu domowym.

Rozwój rodziny pszczelej w listopadzie

Rodzina pszczela w listopadzie odpoczywa, dlatego nie należy jej niepokoić niepotrzebnymi przeglądami. Jeśli chcemy dokonać kontroli, wystarczy puknąć raz w ściankę, która powinna wydać z siebie specyficzny odgłos. Można również użyć stetoskopu.

W przypadku ciepłego listopada, zaobserwujemy loty w godzinach południowych dokonywane przez młode pszczoły.

Kontrola warrozy w listopadzie nie powinna mieć już miejsca – w tym miesiącu wyjmujemy najwyżej środki warrozobójcze, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Prace w ulu przed zimą

W listopadzie warto zająć się malowaniem uli, konserwacją sprzętu i narzędzi oraz czyszczeniem ramek. Jeśli nie zrobiliśmy tego w poprzednich miesiącach, powinniśmy zabezpieczyć ule przed kretami, które mogą budować gniazda pod nimi, powodując zapadanie się gruntu, prowadzące do wywrócenia domów pszczelich w razie większego wiatru. Należy również zwrócić uwagę na aktywność gryzoni, które mogą próbować dostać się do środka. Dobrym rozwiązaniem jest wystawienie pułapek na myszy i pokrojenie czosnku na motylicę.

Jeśli nasza pasieka znajduje się w pobliżu drzew i krzewów, warto przyjrzeć się gałęziom, które w razie silnego wiatru mogą zahaczać i stukać w ule – należy je niezwłocznie obciąć.

Wentylacja ula a kłąb zimowy

Pomimo tego, że listopad jest jeszcze miesiącem jesiennym, w pasiece panuje już zima. Wentylacja w tym okresie jest ważnym problemem, gdyż zmieniające się warunki atmosferyczne powodują odmienne sytuacje. Przez pierwszy okres zimowli pszczoły wiążą się w kłębie zwartym lub mniej ściśniętym, przez co wydzielana przez nie para zwiększa wilgotność w ulu. Jeśli nie zadbaliśmy o wentylację przy temperaturze 10ºC nastąpi wykroplenie pary wodnej powodujące zapleśnienie plastrów i fermentację pokarmu. O wentylacji dowiesz się więcej w poprzednim miesiącu naszego kalendarza.

Przetapianie i klarowanie wosku

W listopadzie warto zająć się zagospodarowaniem woszczyny wyciętej z ramek. Można ją wytapiać w topiarkach elektrycznych bądź parowych (słoneczne w tym miesiącu raczej nie dadzą rady), bądź w garnkach, ale wyłącznie emaliowanych. Wosk uzyskany w procesie wytapiania, odpowiednio oczyszczony, można wykorzystać np. do wyrobu świec, zwiększając dochody w pasiece.

Sprzedaż miodu i podnoszenie własnych kwalifikacji

W listopadzie możemy przygotować etykiety na miód, które pomogą zidentyfikować nasze produkty i staną się swoistą reklamą pasieki. Dobrym pomysłem jest branie udziału w różnorodnych akademiach, spotkaniach czy szkoleniach pszczelarskich. Podnoszenie kwalifikacji zaowocuje lepszymi wynikami w przyszłym sezonie. Kursy pszczelarskie z pewnością pozwolą usystematyzować zdobytą wiedzę. Mogą stać się także praktycznym pomysłem na prezent, który możemy podsunąć naszym bliskim.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl