APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Luty – kalendarz pszczelarza

Pasieka w lutym

Luty jest podobnym miesiącem do stycznia – zakres prac będzie nieznacznie się różnił, w zależności od panujących warunków pogodowych. To jednak przede wszystkim czas na przygotowanie pracowni na kolejny sezon, kontrolę stanu uli i pierwsze pojenie pszczół.

Prace pszczelarza – luty w pasiece

Pszczelarz w lutym powinien przede wszystkim przygotować pracownię na nadchodzący sezon, jeśli jeszcze nie udało mu się tego dokonać. Należy koniecznie przejrzeć większy i drobniejszy sprzęt pod kątem możliwych usterek i konieczności naprawy lub wymiany na nowy.

W tym miesiącu możemy również zająć się oczyszczaniem wosku i przygotowywaniem ramek na kolejny sezon. Pracownia może nam posłużyć jako miejsce do wtapiania węzy lub pracowni do tworzenia świec z wosku pszczelego.

Luty jest ostatnim miesiącem, w którym możemy bez obaw poświęcić się zgłębianiu literatury fachowej czy szukaniu interesujących nas kursów. W kolejnych miesiącach ze względu na wzmożenie aktywności pszczół może to być utrudnione.

Zabezpieczanie uszkodzeń w ulu

W lutym należy skontrolować stan uli – jeśli pojawią się uszkodzenia, trzeba jak najszybciej je zabezpieczyć. Warto ponownie przyjrzeć się otoczeniu, czy nie pojawiły się połamane gałęzie w pobliżu i czy gryzonie nie próbowały sforsować zabezpieczeń.

W lutym powinniśmy sprawdzić stan izolacji. Mokre maty i poduszki trzeba koniecznie wymienić na nowe, dodatkowo szukając przyczyny nadmiernego zawilgocenia, która musi być jak najszybciej usunięta. O wilgoci w ulu pisaliśmy więcej w poprzednich miesiącach.

Pierwsze wiosenne obloty i pojenie pszczół

Jeśli słupki termometrów pokażą więcej niż 12 ºC, możemy spodziewać się pierwszych wiosennych oblotów. Powinniśmy sprawdzać komunikaty pogodowe i w odpowiednim momencie usunąć zalegający u wylotków śnieg, jeśli wcześniej nie zdążył stopnieć. Dodatkowo należy usunąć w tym samym czasie spadłe pszczoły, zakopać je w ziemi. Obloty mogą nam posłużyć jako informacja o sile rodzin, dlatego odnotujmy czas rozpoczęcia i zakończenia, natężenie, temperaturę otoczenia. Jeśli zdarzy się tak, że wszystkie pszczoły w danym ulu się osypią, należy pobrać próbkę i zanieść ją do Zakładu Weterynarii.

W lutym konieczne jest pojenie pszczół, poprzez postawienie poidła, by miały łatwy dostęp do wody i mogły ją przenieść do ula podczas pierwszych oblotów.

Rozpoczęcie czerwienia następuje z powodu wielu czynników, w tym siły rodziny, jednak można przyjąć, że jajeczka pojawią się wtedy, gdy przez 8-10 dni po sobie temperatury w ciągu dnia będą osiągały ok. 6 ºC.

Kontrola zapasów pokarmu

W lutym powinniśmy także skontrolować stan zapasów pokarmu. Jeśli nie doszło do nieprzewidzianych problemów i odpowiednio przygotowaliśmy pszczoły do zimowli, ciasto czy syrop pszczeli będą na razie niepotrzebne. Jednak w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych, przedłużających się mrozów, pszczoły potrzebują takiego pokarmu jak ciasto pszczele, które pomoże im uzyskać nowe nakłady energii na ogrzanie gniazda. Uwaga – wczesnowiosenne dokarmianie następuje dopiero w marcu i kwietniu, dlatego należy bacznie obserwować pogodę i dopasować do niej zakres działań w pasiece.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl