APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Październik – kalendarz pszczelarza

Pasieka w październiku nie wymaga już szczególnych prac. Ważna jest czujność na rabunki pszczele oraz zadbanie o roślinność miododajną w otoczeniu uli. Należy pamiętać o ociepleniu uli, jeśli nie zajęliśmy się tym w minionym miesiącu. Jesienna wymiana matek powinna być ukończona na przełomie sierpnia i września, jeśli stosujemy cykle dwuletnie. Jeśli tego nie zrobiliśmy, październik nie jest najlepszą porą ze względu na dość niskie temperatury i opady atmosferyczne.

Kontrola zapasów i stanu zdrowia

Syrop pszczeli i ciasto pszczele nie powinny być już stosowane w październiku – ostatnim miesiącem karmienia zimowego jest wrzesień. Może jednak okazać się to konieczne, jeśli pszczoły nadmiernie zużyły zapasy. Należy uważać, by czerwienie matek nie przeciągało się niepotrzebnie, gdyż owady zjedzą pokarm i nie przeżyją zimowli.

Warroza w październiku stanowi realne zagrożenie. Należy policzyć osyp na wkładkach dennicowych, by ocenić zdrowotność rodzin i jeśli zachodzi taka potrzeba, podjąć leczenie owadów. W październiku kończy się już walkę z warrozą poprzez wyjęcie wrześniowych pasków. Można dokonać odymienia kontrolnego przy dodatniej temperaturze, by pszczoły rozluźniły zawiązany już kłąb zimowy.

Ocieplanie i ochrona przed szkodnikami

Ocieplanie uli w październiku jest konieczne, szczególnie by zapobiec szkodom jakie może wyrządzić wiatr i niskie temperatury. Miejmy zawsze na uwadze fakt, że zbyt mocne ogacenie gniazda może przynieść nam więcej szkód niż pożytku.

Skąd wiedzieć, że ocieplenie zostało przeprowadzone prawidłowo? Obserwujemy ścianki i daszek, na których nie powinna zbierać się para wodna. Jest to szczególnie ważne w przypadku uli styropianowych i poliuretanowych. Wilgoć w ulu nie jest zjawiskiem pożądanym, gdyż wpływa na pogorszenie warunków zimowli. Jeśli wentylacja ula będzie przeprowadzona prawidłowo, nie musimy obawiać się żadnych problemów.

W październiku w pasiece konieczne jest zabezpieczenie uli przed myszami i zębiełkami, które będą niepokoić rodzinę, żywić się pszczołami. Należy założyć specjalne siatki zabezpieczające bądź elementy kraty odgrodowej.

Nasadzenie roślin miododajnych i ustawienie uli

W październiku warto zająć się sadzeniem drzew i krzewów miododajnych, które w tym okresie są już w stanie spoczynku, a co za tym idzie, łatwiej się przyjmą i szybciej rozpoczną wzrost. Warto posłużyć się literaturą fachową, by wybrać najlepsze możliwe rośliny.

Ostatnim działaniem w październiku powinna być kontrola ustawienia uli, które muszą stać stabilnie i pod odpowiednim kątem. Powinny być nachylone w taki sposób, by woda z opadów nie przedostawała się do wnętrza. Stojaki muszą być trwałe, by nie uległy uszkodzeniu podczas obfitych opadów czy rozmarzania gleby.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl