APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Typy podkarmiaczek ulowych

W gospodarce pasiecznej, poza głównym okresem pożytkowym, ważną rolę odgrywa dodatkowe karmienie pszczół. Jest ono przeprowadzane w różnych okresach roku. W tym celu wykorzystywane są podkarmiaczki.

Znaczenie karmienia pszczół

Karmienie pszczół jest niezwykle istotną czynnością w gospodarce pasiecznej. Powinno być wykonywane w optymalnych terminach i przy wykorzystaniu najlepszej jakości pokarmów. Preferowanym rozwiązaniem jest syrop dla pszczół, który zawiera idealną proporcję cukrów. Dzięki wykorzystaniu naturalnych składników syrop cukrowy jest w pełni bezpieczny i łatwo przyswajalny przez pszczoły. Jako pokarm dla pszczół zapewnia osobnikom dobrą zimowlę oraz bezpieczeństwo wiosną. Do podawania syropu cukrowego w ulu wykorzystywana jest podkarmiaczka. Odpowiednio dobrana zapewni właściwe warunki wykorzystania pokarmu dla pszczół przy minimalnym zużyciu energii przez osobniki.

Podkarmiaczki wewnętrzne i zewnętrzne

W gospodarce pasiecznej stosowane są różnego typu podkarmiaczki w zależności od typu ula czy doświadczenia pszczelarza. Podkarmiaczka z praktycznego punktu widzenia przede wszystkim powinna być funkcjonalna, wygoda w użytkowaniu oraz łatwa do napełnienia pokarmem dla pszczół bez otwierania gniazda. Podkarmiaczki można umieścić wewnątrz lub na zewnątrz ula, stąd podział na podkarmiaczki wewnętrzne i zewnętrzne.

Podkarmiaczka zewnętrzna ma kształt płaskiej skrzynki zamykanej od góry. Można się zdecydować na podkarmiaczkę blaszaną lub np. drewnianą. Miejsce, w którym docelowo należy umieścić podkarmiaczkę skrzynkową, zależy od konstrukcji ula. Podkarmiaczka może wisieć przed górnym wylotem na przedniej ścianie, czy też stać na mostku przed wylotem dolnym. Wewnątrz podkarmiaczki zewnętrznej znajduje się pływak, który chroni pszczoły przed utonięciem. Podkarmiaczka zewnętrzna jest bardzo wygodna, gdyż nie trzeba otwierać ula w czasie podawania pszczołom pokarmu. Często podkarmiaczka zewnętrzna jest stosowana w ciepłych okresach roku, czyli wiosną oraz latem w celu podkarmiania pobudzającego.

Podkarmiaczkę wewnętrzną, podobnie jak zewnętrzną można ustawić w różnych miejscach. Może się ona znajdować pod ramkami, na dennicy, stać lub wisieć obok ramek, bezpośrednio na ramkach czy drewnianych półeczkach. Podkarmiaczka wewnętrzna, która stoi pod ramkami, zwana dolną jest wykorzystywana późną wiosną oraz latem, kiedy jest chłodniej, a pszczoły niechętnie schodzą na spód ula.

Podkarmiaczka wewnętrzna stojąca albo wisząca przy ramach sprawdzi się w czasie pory letniej.

Typy podkarmiaczek ulowych ze względu na sposób konstrukcji

Podziału podkarmiaczek dokonuje się nie tylko ze względu na umiejscowienie, ale także na samą ich konstrukcję.

Najważniejsze typy podkarmiaczek ulowych to:

  • podkarmiaczka ramkowa – inaczej podkarmiaczka boczna, o wymiarach zewnętrznych wielkości ramki gniazdowej. W zależności od szerokości różna jest pojemność podkarmiaczki ramkowej. Należy ją umieścić na skraju gniazda. Syrop dla pszczół wlewa się przez otwór przy pomocy lejka, a gotowy syrop cukrowy inwertowany po lekkim podgrzaniu. W zależności od typu ula dostępne są różne rodzaje podkarmiaczek: podkarmiaczka ramkowa warszawska zwykła lub poszerzona, czy podkarmiaczka ramkowa wielkopolska.
  • podkarmiaczka korpusowa – dobrze sprawdza się w celu uzupełnienia zapasów zimowych. Posiada zintegrowany element z utwardzonego styropianu. Pszczoły wchodzą, by pobrać pokarm przez otwór umieszczony w dolnej części podkarmiaczki, przemieszczają się do miejsca z syropem cukrowym i przenoszą go do gniazda.
  • podkarmiaczka powałkowa – służy do podawania mniejszych porcji syropu. Podkarmiaczka tego typu jest umieszczana na powałce ula wielokorpusowego. Pszczoły wchodzą do podkarmiaczki przez otwór dolny, a następnie pobierają syrop cukrowy, który jest osłonięty kołpakiem. Do podawania mniejszej ilości pokarmu płynnego można wykorzystać małą podkarmiaczkę powałkową.
  • podkarmiaczka wylotowa służy do podawania niewielkiej ilości pokarmu lub do pojenia pszczół wodą. Jest montowana u wylotu ula. Do napełnienia jej pokarmem dla pszczół czy wodą nie trzeba otwierać gniazda. Wystarczy odwrócić ją i wsunąć w wylot ula.

Podkarmiaczka będzie praktyczna nie tylko zimą, ale także w czasie niesprzyjającej pogody, kiedy ma miejsce opryskiwanie pól środkami ochrony roślin, czy kiedy z innych przyczyn niemożliwe jest naturalne karmienie pszczół. Ma to szczególnie ważne znaczenie w czasie intensywnego rozwoju rodziny. Dobrej jakości podkarmiaczka, z której pszczoły będą swobodnie same pobierać pokarm, pozwoli osiągnąć lepsze efekty pracy pszczół w okresie pożytkowym.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl