APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Pokarm dla pszczół

Zanim pszczelarze zaczęli dokarmiać pszczoły, przez miliony lat owady żywiły się miodem. Proces odżywiania zachodzi w pełnej symbiozie z naturą – kwiaty wytwarzają nektar, który stanowi pokarm energetyczny dla pszczół, a zachęcone owady lądują na kwiatku i przenoszą na niego pyłki, niezbędne do zapylenia krzyżowego. Jednak ze względu na swoją cenę, miód jest obecnie dość rzadko stosowanym pokarmem dla pszczół. Dostępne na rynku produkty alternatywne jak ciasto czy syrop dla pszczół nie tylko są rozwiązaniem tańszym, ale stanowią również pokarm lepszej jakości. W artykule przedstawiamy charakterystykę różnych popularnych pokarmów dla pszczół.

Karmienie pszczół miodem

Pomimo że miód jest naturalnym pokarmem dla pszczół, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie dla naszych pasiek. Przykładowo miód spadziowy, zwany często „królewskim”, ma w swoim składzie wielocukry i mikroelementy, których pszczoły nie są w stanie strawić. Ponadto, miód ulega procesowi krystalizacji, co szczególnie w zimie może stanowić problem dla pszczół, które będą miały trudności z pobieraniem jedzenia.

Musimy również uważać z miodami, pochodzącymi z obcej pasieki. Mogą w nich znajdować się przetrwalniki wielu groźnych chorób pszczół i czerwiu:

  • nosemozy,
  • zgnilca,
  • kiślicy,
  • grzybicy otorbielakowej.

Cukier dla pszczół (sacharoza spożywcza)

Cukier stosowany jest jako pokarm pszczeli od ponad stulecia. Polscy badacze dowiedli, że karmienie pszczół na zimę sacharozą spożywczą podawaną w formie syropu w proporcjach wagowych (cukier : woda) 1:1, 3:2 lub 2:1 jest korzystne. Syrop cukrowy dla pszczół na zimę trawiony jest przez enzymy znajdujące się w ślinie pszczół do cukrów prostych, glukozy i fruktozy, które z kolei łatwo wchłaniają się w jelicie prostym owadów. W konsekwencji układ pokarmowy nie zostaje obciążony, jak to bywa w przypadku miodu spadziowego.

Płynna postać syropu cukrowego dla pszczół na zimę jest z pewnością łatwiejsza do pobierania niż szybko krystalizujący się miód. Jako pokarm dla pszczół, cukier ma też taką przewagę nad miodem, że nie zawiera przetrwalników chorób. Wątpliwości wśród pszczelarzy budzi jedynie jakość cukru, a dokładniej:

  1. Zawartość czystej sacharozy – zgodnie z wytycznymi w cukrze dla pszczół powinna stanowić co najmniej 99,8% produktu (w cukrze przemysłowym co najmniej 99,55%)
  2. Dodatek soli kuchennej – chlorek sodu (NaCl) uznawany jest za substancję szkodliwą dla pszczół (co jednak nie ma potwierdzenia w badaniach). Sól miałaby się dostawać do cukru w procesie produkcji stosowanym obecnie przez niemieckie cukrownie jako komponent do jego wybielania.
  3. Obecności owadobójczych substancji z grupy neonikotynoidów – wśród pszczelarzy istnieją obawy, że środki stosowane do ochrony roślin mogą dostać się do cukru z zapraw nasiennych, wykorzystywanych do systemicznego neutralizowania organizmów pasożytniczych buraka, przeważnie mszyc.

Niektórzy pszczelarze sądzą, że to właśnie niska jakość cukru dla pszczół ma destrukcyjny wpływ na populację owadów w ulach w okresie jesiennym lub wczesnowiosennym. Przypuszczenia te jednak nie mają potwierdzenia w badaniach.

Syrop dla pszczół

Gotowe syropy do karmienia pszczół, wytwarzane ze skrobi zbożowej (pszenica, kukurydza) lub z cukru buraczanego i trzcinowego, pojawiły się na polskim rynku dopiero na początku XXI wieku. Ten typ pokarmu dla pszczół zawiera cukry proste: glukozę i fruktozę, a także dwucukier sacharozę. Pewne odmiany syropów posiadają w swoim składzie dwucukier maltozę i trójcukier maltotriozę. Ze względu na przystępną formę syropów, pszczoły chętnie pobierają tego rodzaju pokarm.

Syrop dla pszczół jest całkowicie trawiony, ponieważ enzymy wydzielane w przewodzie pokarmowym owadów rozkładają dwu oraz trójcukry w nich zawarte. W syropach nie ma przetrwalników wywołujących choroby ani szkodliwych substancji pochodzących ze środków ochrony roślin. Niektórzy bartnicy sądzą, że podawanie gotowych syropów cukrowych dla pszczół na zimę pobudza je i podczas karmienia nie dochodzi do kradzieży.

Zaletą syropów jest natychmiastowa gotowość do użycia w przeciwieństwie do cukrów dla pszczół, które trzeba rozpuścić w wodzie. W syropie dla pszczół znajduje się 23-30% wody, dlatego pszczoły wykorzystują mniej energii do jego zagęszczenia w czasie przenoszenia z podkarmiaczek do plastrów.

Syropy dla pszczół różnych producentów mają zbliżony skład chemiczny oraz podobną zawartość wody. Sprzedawcy przywiązują wagę do lepszego dopasowania syropu do potrzeb żywieniowych owadów, a także pochodzenia składników wykorzystywanych w produkcji. Tam, gdzie podawano syrop cukrowy dla pszczół na zimę, osobniki wykazywały się lepszą żywotnością, o ile rodziny były właściwie przygotowane do zimy i w pełni zdrowe.

Bywa tak, że pszczoły znikają jesienią lub na przedwiośniu zginą z głodu, obsiadając środek gniazda, choć w skrajnych plastrach pozostał zapas syropu. Przyczyną może być warroza lub niedopasowanie gniazda do siły rodziny. Nie ma żadnych merytorycznych badań potwierdzających, że przyczyną upadku rodzin był zły skład syropu.

Karmienie pszczół syropem

Podkarmiaczki służą do dostarczania pokarmu dla pszczół. Najbardziej popularne są podkarmiaczki boczne, czyli ramkowe, a najwygodniejsze podkarmiaczki powałkowe. Wiele atutów mają także podkarmiaczki dennicowe, które umieszcza się w dennicach wielofunkcyjnych.

Syrop dla pszczół najczęściej nalewa się ręcznie z większego pojemnika takiego jak konewka czy wiadro. Aby ułatwić sobie to zadanie, można skorzystać z węża podłączonego bezpośrednio ze zbiornikiem umieszczonym na samochodzie. Inny sposób na usprawnienie dostarczenia pokarmu dla pszczół jest podanie go w wiadrze umieszczonym do góry dnem na powałce. Przez otwory wykonane w pokrywie wiadra pszczoły pobierają syrop. Średnica otworu nie powinna przekroczyć 1,5 mm. Syrop dla pszczół jest oferowany w wiadrach o pojemności 10l, w których znajdują się już otwory. Zanim wiadro znajdzie się na powałce, wpierw trzeba zdjąć folię ochronną z perforacji.

Karmienie z wykorzystaniem wiadra jest najłatwiejsze w ulu wielokorpusowym. W tym celu wystarczy umieścić go na górnych listewkach ramek korpusu gniazdowego, a dokładniej w pustym korpusie nadstawkowym, przykrytych szczelną powałką oraz daszkiem. Jest to jednak dobry sposób tylko w przypadku silnych rodzin, które w ciągu 1-3 dni roboczych pobiorą całe pożywienie. W wiadrze nie może być innych otworów niż te do pobierania syropu dla pszczół. W przeciwnym razie syrop zacząłby zbyt szybko wypływać, a pszczoły nie zdążyłyby go pobrać. Po podaniu syropu pszczoły odruchowo zaczynają poszukiwania źródła pożytku. Zaczynają się robić aktywne, mogą być agresywne dla pszczelarza i osób postronnych. Jednocześnie spada ich czujność w obronie gniazda, co może sprzyjać rabunkom. Z tego powodu najlepszą porą na karmienie będzie wieczór. Po zmroku pszczoły przestaną latać, a do rana wykorzystają syrop.

Karmienie pszczół na zimę miodem

Niektórzy pszczelarze są przekonani, że pozostawienie części miodu naturalnego w zapasach zimowych ma korzystny wpływ na rodziny, a w szczególności ich wczesnowiosenny rozwój. Takie przekonanie miałoby wynikać z obecności ziaren pyłku w zapasach, które lepiej odżywia pszczoły odpowiedzialne za wychów wiosennego pokolenia robotnic, co wpływa na ich kondycję.

Może się wydawać, że przy niewielkim udziale miodu w zapasach zimowla przebiega lepiej, co wynika z lepszych warunków pokarmowych w okresie letnim w poprzednim sezonie.Miód znajdujący się w górnej części plastrów w zimującej rodzinie pochodzi z licowego i sierpniowego pożytku. Rodziny pszczele utrzymywane w terenie, na którym w tym czasie był pożytek, rozwijały się lepiej i zimą pozostały w dobrej kondycji. Tam zaś, gdzie po ostatnim miodobraniu w pierwszej połowie lipca nie było pożytków – rozwój się zatrzymał. Pszczoły głodowały przez ponad miesiąc, czewienie matek utrzymywało się na niskim poziomie lub wcale. Rodziny zaczęły się rozwijać wtedy, kiedy pszczelarz uzupełnił zapasy w drugiej połowie sierpnia. Rodzina, która nie miała w okresie letnim wystarczającej liczby pokarmu, wchodzi w zimę słaba. Nie będzie też miała miodu zgromadzonego w górnych plastrach.

Pokarm białkowy jest potrzebny rodzinie w czasie wychowu czerwiu, ale powinien pochodzić z zapasów pierzgi i musi być wykorzystany jeszcze zanim pszczoły przyniosą pyłek z wiosennych pożytków. Przyjmuje się, że silna rodzina, która zimuje na 10 plastrach, powinna mieć 2 ramki pierzgi. Należy to mieć na uwadze przy zakładaniu gniazd na zimę, jeszcze przed rozpoczęciem uzupełniania zimowych zapasów, w sierpniu.

Ciasto dla pszczół – zastosowanie

Wartościowym pokarmem jest ciasto cukrowe dla pszczół, które można wykonać samodzielnie lub kupić gotowe. Dostępne w sklepach pszczelarskich gotowe ciasta dla pszczół można wykorzystać w trakcie sezonu, jak i do karmienia pszczół na zimę. Częstą praktyką jest podawanie ciasta dla pszczół na wiosnę, gdy zima się przedłuża, a w rodzinach brakuje zapasów. Ciasto dla pszczół na wiosnę jest podawane w formie placka, które umieszcza się na górne listewki ramek. Ciasto dla pszczół można podawać także zimą. W drugiej połowie sierpnia w ulu (nad gniazdem, w dodatkowym pustym korpusie) umieszcza się ważącą kilkanaście kilogramów bryłę pokarmu. Pszczoły w ciągu kilku dni pobiorą pożywienie i przeniosą do plastrów.

Trzeba przy tym pamiętać, że wykarmienie jednej larwy oznacza zużycie aż pół komórki pierzgi. Wychowując tysiące pszczół, wiosną tych suplementów pszczelarz musiałby dostarczyć ogromne ilości, co jest niemożliwe ze względów technicznych i ekonomicznych. Rodzina pszczela w ciągu roku zużywa powyżej 30 kg pyłku, pokarmu, którego dotąd nie udało niczym zastąpić.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl