APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Przygotowanie pszczół do zimy, czyli czym karmić rodziny pszczele

Jak pokazuje praktyka pszczelarska, skutkami braku pokarmu u pszczół w okresie zimowym mogą być zwiększone zachorowania, a nawet osypanie się rodzin. Z tego powodu niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie pszczół do zimowli. Ważny jest termin karmienia oraz dawki, w jakich pokarm pszczeli jest podawany. Dlaczego odpowiednia ilość i jakość pyłku kwiatowego jest tak ważna dla zimowania pszczół? Jakie suplementy białkowe dla pszczół oraz inne, dostępne produkty można bezpiecznie podawać, by odpowiednio przygotować rodziny pszczele do zimy?

Pokarm białkowy, a zimowanie pszczół

Aby zapewnić odpowiednie przygotowanie pszczół do zimy trzeba dostarczyć rodzinom nie tylko węglowodany, ale też białko. Taki pokarm pszczeli zawiera pyłek kwiatowy, który stanowi główne źródło tego cennego związku dla pszczół. Miód posiada tylko śladowe ilości pyłku i z tego powodu jest uważany wyłącznie za pokarm węglowodanowy.

W sezonie letnim ilość pyłku kwiatowego nie powinna spaść poniżej poziomu 1 kg. Taka ilość pozwoli pszczołom nawet w czasie długotrwałych, niesprzyjających warunków nie ograniczać żadnych procesów w pszczelej rodzinie. Zapas pyłku kwiatowego należy kontrolować w ramach przygotowania rodzin pszczelich do zimowli. Średnio w jednej rodzinie pszczelej przed zimą powinno się znajdować 1,5-2,5 kg pierzgi.

Objawy i skutki braku pyłku w rodzinie pszczelej

Pyłek jest niezwykle istotny dla pszczół. Kiedy jego ilość jest niewystarczająca lub gdy pyłek ma niską wartość odżywczą, wtedy robotnice żyją krócej, a ilość czerwiu spada. Skutkiem braku pyłku w rodzinie pszczelej jest ospałość rodziny, a także mniejsza wydajność miodowa.

W przypadkach skrajnych, kiedy zła pogoda uniemożliwia zbieraczkom wylot z ula, skutkiem braku pokarmu u pszczół, a w zasadzie pierzgi może być nawet osypanie całej rodziny. Z tego powodu niezwykle istotna jest wiedza, jak i kiedy karmić pszczoły oraz na bieżąco kontrolować stan zapasów pokarmu białkowego w rodzinach. Dzięki temu można uniknąć niekorzystnym w skutkach objawom braku pyłku w rodzinie pszczelej.

Pierzga – białkowy pokarm pszczeli

Najlepszej jakości pyłek zawiera pierzga przygotowana na bazie wielu gatunków roślin. Pyłki kwiatowe, które wpływają na przedłużenie życia pszczół to przede wszystkim mniszek lekarski oraz jeżyna. Doświadczeni pszczelarze nazywają te pyłki tłustymi i starają się odebrać część ramek z pierzgą na wiosnę tym pszczołom, które mają pokarmu białkowego w nadmiarze, aby późnym latem uzupełnić zapas i zapewnić lepsze przygotowanie pszczół do kolejnej zimy.

Suplementy białkowe dla pszczół

Nie zawsze mamy pod dostatkiem naturalnego pokarmu białkowego dla pszczół. Pytanie więc, jak przygotować pszczoły do zimy w takiej sytuacji. Pomocne są suplementy białkowe dla pszczół, czyli substytuty naturalnego pokarmu pszczelego. Podawane wczesną wiosną albo w czasie przedłużających się chłodów stanowią cenne źródło białkowego pokarmu pszczelego.

Stosowanie suplementów białkowych dla pszczół stanowi też pewne zabezpieczenie rodzin pszczelich przed zwolnieniem tempa rozwoju na wiosnę. Wprawdzie sztuczne pokarmy nigdy w pełni nie zastąpią naturalnych, ale stanowią cenne wsparcie. Na obszarach, gdzie baza pyłkowa jest dość uboga lub źródła pokarmu występują tylko okresowo, dobrą praktyką będzie odebranie części pierzgi rodzinom latem, aby przywrócić je do ula przed zazimowaniem.

Oprócz białka pyłek kwiatowy zawiera wiele innych związków chemicznych i substancji niezbędnych pszczołom, takich jak tłuszcze, witaminy oraz sole mineralne. Wszystkie stanowią niezbędne do życia oraz normalnego funkcjonowania pszczoły miodnej składniki. Brak jednego z nich to ryzyko powikłań w organizmie pszczół, a nawet przedwczesnej śmierci osobnika, co skutkuje obniżeniem rentowności pasiek.

Naturalne dodatki do syropu

Ważną zaletą syropu cukrowego jest to, że można do niego dodawać różne specyfiki bez obaw o jakość pokarmu pszczelego. Część pszczelarzy do syropu cukrowego dodaje zioła, a nawet wyciąg z czosnku. Taki pokarm pszczeli ma za zadanie pomóc pszczołom, poprawić ich kondycję oraz zapewnić większą ilość miodu. Należy jednak pamiętać, że jelito grube pszczoły miodnej ma swoją pojemność, dlatego dodatkowe porcje substancji, która będzie je wypełniać w czasie zimowli, czasami może przynieść więcej strat niż zysków.

Gotowe syropy cukrowe

Do gotowych syropów cukrowych nie można dodawać wyciągów czy wywarów ziołowych, gdyż rozcieńczenie takiego pokarmu pszczelego może powodować skutki uboczne. Ważne jest to, by pszczelarze korzystający z gotowych pokarmów do przygotowania rodzin pszczelich do zimy odpowiednio je przechowywali: w chłodnym, zacienionym miejscu oraz nie próbowali ich rozcieńczać. Należy sprawdzać datę przydatności do spożycia danej partii syropu i unikać stosowania produktu przeterminowanego, gdyż wraz z upływem czasu w gotowych syropach zachodzą nieodwracalne procesy chemiczne, które zmieniają skład pokarmu pszczelego.

Zmiany te są na tyle ważne, że przeterminowany pokarm będzie niepełnowartościowy i nie zapewni odpowiedniego przygotowania rodzin pszczelich do zimowli. Przykładowo zawartość sacharozy w syropach inwertowanych wraz z upływem czasu może znacznie zmaleć.

Ciasta pszczele

Pokarm pszczeli w postaci stałej, czyli ciasto dla pszczół stosuje się wiosną albo w czasie przerw poużytkowych. Dostępne są zarówno ciasta pszczele bez dodatków, jak i ciasta z domieszką, przykładowo pyłku. Gotowe ciasto dla pszczół dobrze sprawdza się do pobudzania wiosennego rodzin pszczelich. Podawanie ciasta nie powoduje skutków ubocznych w rodzinach. Ciasto pszczelemożna używać także do dokarmiana odkładów.

Nowoczesne preparaty dla pszczół

Na rynku dostępne są preparaty, których podawanie ma na celu poprawić kondycję pszczół lub zapobiegać różnym chorobom. To stosunkowo młoda dziedzina pszczelarstwa. Podczas doboru takich specyfików trzeba więc zachować ostrożność i dokładnie czytać ulotki, a w razie konieczności skonsultować się z producentem.

Karmienie – ważny etap przygotowania rodzin pszczelich do zimy

Sposób dokarmiania pszczół na zimę to indywidualna sprawa każdego pszczelarza. Przedstawione aspekty karmienia uwzględniające naturalny pokarm pszczeli, jak i inne rozwiązania np. ciasto dla pszczół mają na celu pomóc w wyborze właściwego rozwiązania dla swojej pasieki. Odpowiednia ilość wysokiej jakości pokarmu podana na zimę zapewni rozwój oraz wysoką produkcyjność rodzin pszczelich.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl