APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Pszczoły zimą

Pamiętajmy o ogólnej zasadzie, która dotyczy niekarmienia pszczół zimą. Jednak czasami w wyniku wypadków losowych, musimy złamać tę zasadę i dokarmić nasze pszczoły.

Przygotowanie do zimowli

Biorąc pod uwagę obecne warunki klimatyczno-pożytkowe i stosowane metody gospodarowania pszczołami, wartość rodziny przygotowanej do zimowli zależy w największym stopniu od ilości syropu przerobionego na pokarm zimowy w okresie jesiennym. Pszczoły zimą nie powinny być już karmione. Nawet nieznaczny nadmiar dodanego syropu obniży stan liczbowy rodziny, a u pozostałych pszczół wpłynie negatywnie na anatomię i fizjologię. Pszczoły w zimie nie odpoczywają. Dokarmianie pszczół na okres zimowy przypada zwyczajowo od 1 do 20 września. W tym czasie w organizmie pszczoły powinny się odłożyć substancje zapasowe, niezbędne do przetrwania zimy i stanowiące substancje odżywcze do zimowego wychowu potomstwa. Wiele osób zastanawia się, co pszczoły robią zimą. Przede wszystkim opiekują się potomstwem.

Spokój w zimowli rodzin pszczelich

Zimą, niska temperatura i duże opady śniegu, często zasypują wloty do uli, a kiedy przyjdzie lekkie ocieplenie, śnieg zamienia się w lód i blokuje dostęp powietrza do uli. Jest to bardzo niekorzystne dla zimowli rodzin pszczelich, ponieważ ogranicza wymianę powietrza i pozbawia dobrej wentylacji. Dlatego powinniśmy stosować przysłony wlotowe. Warto się zastanowić, co jedzą pszczoły zimą. Możemy je podkarmiać. Możemy do tego użyć miodu. Jednak zachowajmy przy tym ostrożność, gdyż mogą się w nim znajdować zarodniki nozemozy lub chorób zgnilcowych. Dlatego podawajmy miód z wiadomego źródła. Nawet miód z własnej pasieki powinien być odpowiednio przygotowany. Podkarmanie pobudzające sytą daje świetne efekty.

Powinniśmy odpowiednio przygotować pszczoły na zimę. Wylatujące pszczoły rażone światłem, odbijają się od śniegu, padają i giną z zimna. Dlatego powinniśmy zamykać wyloty dziurkowanymi zasuwkami od rana, by nie wypuszczać pszczół na oblot, kiedy w pasiece jest dużo śniegu. Ponadto przysłaniajmy wyloty skośnie ustawionymi deseczkami i podawajmy wodę pszczołom przez dzień.

Warunki dobrej zimowli pszczół są niezbędne, jeśli chcemy, by nasze rodziny pszczele dotrwały do wiosny.

Jeśli nie wiemy lub nie chcemy sami przygotować syropu dla pszczół, możemy zajrzeć tutaj. Jest to naturalny pokarm, zapewniający nie tylko dobrą zimowlę, ale również bezpieczeństwo wiosną. W sklepie znajdziemy też ciasto pszczele. Nie jest potrzebne przetwarzanie. Zapewnia właściwą stymulację pszczół. Dzięki niemu zobaczymy świetne efekty pasiece w następnym sezonie.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl