APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Styczeń – kalendarz pszczelarza

Pasieka w styczniu

W styczniu należy skupić się przede wszystkim na wiedzy – kursy pszczelarskie i książki pszczelarskie będą doskonałym sposobem na doskonaleniu się ze strony technicznej. Dzięki temu poszerzymy swoje horyzonty, zdobędziemy nowe informacje i wpłyniemy na bardziej dynamiczny rozwój pasieki. Warto co pewien czas śledzić nowości w branży i aktualną literaturę oraz organizowane spotkania czy konferencje. Zima to doskonały czas na zdobycie nowych, wartościowych kontaktów z innymi pszczelarzami czy dystrybutorami.

Jeśli dysponujemy wolnym czasem, można doposażyć również pracownię lub stworzyć takową, jeśli do tej pory nie mieliśmy na nią wyznaczonego miejsca.

W tym okresie można również rozważyć topienie wosku i wykorzystanie go na domową produkcję świec. Będą nam potrzebne odpowiednie formy, silikon i topiarka. Możemy zająć się nawet przygotowaniem ramek, nawlekaniem drutów i wtapianiem węzy. Pamiętajmy zawsze o klarowaniu wosku, który musi być przede wszystkim oczyszczony.

Prace w pasiece – styczeń

W styczniu nie powinno się zaglądać do uli nawet wtedy, jeśli podejrzewamy, że coś jest nie w porządku, gdyż mamy znikome szanse udzielenia rodzinie pomocy. Wyjątkiem jest podejrzenie o kończenie się zapasów – w tym przypadku możemy położyć ciasto pszczele nad kłębem, docieplając je poniekąd od góry. Stan zapasów należy sprawdzić bezwzględnie w razie odwilży. Syrop pszczeli nie będzie nam na razie potrzebny, aż do rozpoczęcia się kolejnego sezonu.

Pierwsze obloty mogą zacząć się w przypadku wysokich temperatur jak na tę porę roku – jeśli termometry pokażą 12ºC. Nie należy interweniować, a jedynie przyjrzeć się pszczołom, by ocenić siłę i kondycję rodziny czy ilość pożywienia.

W styczniu konieczne jest kontrolowanie stanu pasieki – czy silne wiatry nie przewróciły uli, nie zerwały daszku bądź nie poczyniły innych szkód. O tej porze roku mogą pojawić się ataki ze strony ptaków, dlatego jeśli zauważymy niepokojące sygnały, zabezpieczmy ule.

Poprawienie wentylacji w ulu

Zimą, również w styczniu, może pojawić się problem wilgoci, szczególnie jeśli nie zadbaliśmy o odpowiednią wentylację w ulu, daszek został uszkodzony, wylot jest zatkany martwymi pszczołami lub pozostawiliśmy zbyt dużo plastrów w gnieździe w stosunku do siły rodzin. Jedyną możliwością pomocy jest w tym momencie delikatna wymiana wilgotnego powietrza np. za pomocą poduszek z sieczką i ostrożne przeczyszczenie wlotka z osypu.

Uwaga – ula nie wolno otwierać od góry jeśli temperatura spada poniżej 7ºC. W styczniu powinniśmy skontrolować materiały ocieplające i w razie wilgoci wymienić je na suche. Początkujący pszczelarze, którzy obawiają się stanu pszczół, mogą osłuchać go od zewnątrz stetoskopem lub delikatnie puknąć w ściankę, po którym powinien nastąpić szum i bzyczenie. Niektórzy stosują również gumowy wężyk, który wkładają kilka cm przez wylot. Odradza się jednak niepokojenia owadów, jeśli nie jest to konieczne.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl