APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Wiosenna stymulacja (podkarmianie) pszczół - konieczność czy zbędna czynność

Wiosenna stymulacja pszczół jest praktykowana przez część pszczelarzy, którzy stosują różnorodne produkty począwszy od miodu wytworzonego przez pszczoły, aż po syropy czy ciasta. Kiedy wiosenne karmienie pszczół jest konieczne, a kiedy można z niego zrezygnować? Jakie pokarmy będą najlepsze o tej porze roku?

Kiedy brakuje zapasów

Wiosenne karmienie pszczół nazywa się profesjonalnie podkarmianiem. Na przedwiośniu lub późną zimą może brakować zapasów, dlatego konieczne jest uzupełnienie ich np. poprzez wstawienie w środek gniazda plastra pełnego pokarmu. Oczywiście możemy przeprowadzić taką czynność wtedy, gdy posiadamy takowy, a na zewnątrz panują odpowiednie temperatury. W innym przypadku musimy wykorzystać gotowe produkty.

Pszczołom może brakować zapasów również po pierwszym wiosennym oblocie, wtedy najlepiej rozpocząć karmienie np. ciastem, ponieważ przy spadku temperatur pszczoły nie będą w stanie pobierać syropu z podkarmiaczek.

Jeśli chcemy przyspieszyć rozwój rodzin pszczelich od pierwszych dni wiosny, powinniśmy dokarmiać je małym dawkami syropu. Nie jest to jednak konieczne wtedy, gdy owady posiadają zapasy po zimie lub nie prowadzimy pasieki towarowej. Pobudzanie wiosenne rodzin pszczelich jest jednak szeroko praktykowane, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z wczesnymi pożytkami.

Podkarmianie na wiosnę może również dotyczyć nowo utworzonych rodzin, które nie mają zbyt wielu ramek z zapasem. Praktykuje się także dokarmianie pszczół tworzących rodzinki weselne, w których przebywają unasienniane matki.

Czym dokarmiać pszczoły

Wiosenne dokarmianie pszczół ciastem można bez obaw przeprowadzić nawet wczesną wiosną, gdy syrop mógłby po prostu zamarznąć. W czasie przedłużającej się zimy, gdy brakuje zapasów w ulach, podaje się ciasto, które kładzie się na ogół na górne listewki ramek. Dopływ pokarmu skutkuje zwiększeniem wychowu czerwiu. Porcja 1,5-3 kg wystarcza zazwyczaj, by jedna rodzina doczekała na pożytki wiosenne, jednak wielkość zawsze dopasowuje się do siły rodziny pszczelej.

Wiosenne dokarmianie pszczół miodem jest rzadko prowadzone szczególnie ze względów ekonomicznych, gdyż jest on bardziej kosztowny od innych produktów zastępczych. Miód może się także szybko krystalizować i utrudniać jego pobieranie gdy panują niskie temperatury. Niektóre z produktów posiadają także wielocukry i składniki mineralne nie trawione przez pszczoły.

W przypadku pobudzania rodzin pszczelich stosuje się gotowe syropy. Warto wiedzieć o tym, że każdorazowe podanie pszczołom syropu będzie wywoływało odruch szukania źródła pożytku. Skutkuje to zwiększoną aktywnością pszczół, przy spadku ich obronności. By nie dochodziło do rabunków, należy wiosenne dokarmianie pszczół syropem przeprowadzić wieczorem, po zmroku.

Wiosenne pobudzanie rodzin pszczelich można przeprowadzić także za pomocą cukru czyli sacharozy. Jest on podawany w formie syropu według określonych proporcji. Cukier jest całkowicie trawiony przez pszczoły i nie obciąża ich przewodu pokarmowego, jednak podobnie jak gotowy syrop może być problematyczny wczesną wiosną z powodu niskich temperatur.

Syrop cukrowy oraz gotowe syropy podaje się pszczołom w podkarmiaczkach – popularne są modele ramkowe, a także powałkowe, dennicowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o typach podkarmiaczek ulowych, koniecznie przeczytaj nasz wcześniejszy tekst.

Dowiedz się więcej o rodzajach pokarmów dla pszczół oraz ich najważniejszych cechach.

Ciasto dla pszczół do podkarmiania wiosennego i inne niezbędne produkty

Podkarmianie wiosenne będzie niezbędne w przypadku długiej zimy, niewystarczających pożytków i wtedy, gdy chcemy pobudzić rodzinę pszczelą. Cały proces przeprowadźmy jednak rozsądnie, dobierając tylko najlepsze jakościowo produkty oraz ich odpowiednie ilości, by pszczoły mogły skorzystać, zamiast stracić.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl