APIKAND syropy i ciasta dla pszczół

Wstecz

Wrzesień – kalendarz pszczelarza

Wrzesień w pasiece to praktycznie początek jesieni, pomimo tego, że to ostatni miesiąc lata. Nadchodzi czas na kończenie prac przygotowujących pszczoły do zimowli lub w przypadku późnych pożytków, staramy się jak najszybciej zakończyć wszystkie prace pasieczne. Planujemy jesienne dokarmianie pszczół, docieplamy ule i przeprowadzamy niezbędne przeglądy. We wrześniu obserwuje się znaczny spadek aktywności wśród owadów, a ich jesień w praktyce zaczyna się już wtedy, gdy wypędzają z ula trutnie i zaczynają gromadzić możliwe zapasy miodu oraz pyłku.

Prace w ulu we wrześniu – porady dla początkujących bartników

Karmienie pszczół we wrześniu powinno zostać ukończone najpóźniej do 20 września choć zaleca się ukończenie czynności do 10 września. Pszczoły karmimy codziennie małymi porcjami – 1 l – lub dużymi – 2-3l, jeśli musimy daleko dojeżdżać do pasieki. Silne rodziny powinny mieć zapewnione większe ilości pokarmu. Zimowe karmienie pszczół jest konieczne, by mogły spokojnie przetrwać chłodne miesiące, dlatego wrzesień jest kluczowym miesiącem do oszacowania stanu zapasów na zimę, siły i wielkości rodzin. Stosujemy syrop pszczeli lub ciasto pszczele. Jak sprawdzić wielkość potrzebnych zapasów? Najlepiej wyjąć środkową ramkę i jeśli jest na niej pokarm, to możemy być spokojni.

Ważne jest również ocieplenie gniazda na czas karmienia pszczół – możemy je później pozostawić na zimę bądź zdjąć, by przerwać zbędne czerwienie matek.

Przegląd i ocieplenie ula na wrzesień

We wrześniu nadchodzi czas na ostatni przegląd ula i wspomnianą już ocenę gniazd. Szukamy również matki pszczelej, na którą wskaże obecność czerwiu. Jeśli okaże się, że brakuje matki, musimy połączyć rodziny bezmateczne z innymi, ewentualnie dodać do nich zapasowe rodziny, by stworzyć pełną rodzinę.

Warto zadbać o ocieplenie ula na jesień, ale są to zabiegi, które można przeprowadzić dopiero w październiku, w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych.

Zwalczanie warrozy i możliwe rabunki

We wrześniu należy pamiętać o zwalczaniu warrozy stosując środki chemiczne bądź inne. Poleca się m.in. kwasy mlekowy, mrówkowy i szczawiowy bądź mieszanki. Nie podajemy środków zapobiegawczo, a jedynie obserwujemy owady, gdyż wrzesień jest miesiącem zachorowań na warrozę.

W przypadku wysokich temperatur, musimy uważać na rozwój motylicy, która skutecznie zniszczy zapasowe ramki. By tego uniknąć należy okresowo je przeglądać,usuwać barciaki. Ważny jest odpowiedni proces przechowywania – w szczelnych nadstawkach, szafach i innych dedykowanych pomieszczeniach.

W tym okresie zwiększa się również ryzyko rabunków. By tego uniknąć warto zmniejszyć wyloty uli, umożliwiając strażniczkom łatwiejszą obronę ula. Rabunki i pszczoły rabujące to nie wszystkie zmartwienia bartnika – musimy zabezpieczyć ule przed myszami, które mogą szukać schronienia na zimę.

Twoje pszczoły są naszą pasją
Logo firmy Lyson

O nas

Przedsiębiorstwo pszczelarskie „ŁYSOŃ” to lider produkcji sprzętu pszczelarskiego w Polsce i czołowy producent w branży na rynku europejskim. Głównym obszarem specjalizacji jest produkcja uli styropianowych w sześciu systemach Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol, Warszawski. Dodatkowo zajmujemy się sprzedażą matek z Linii Krainka Victoria oraz pakietów pszczelich z własnego programu hodowlanego. W naszym sklepie można nabyć wszelki niezbędny sprzęt do prowadzenia pasieki: miodarki, urządzenia do kremowana, odsklepiania, dozowania miodu czy węzę z wosku pszczelego. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości syrop i ciasto pszczele, które idealnie nadają do karmienia rodzin, gdy w ulu brakuje pożywienia. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów są nagrody i wyróżnienia otrzymywane w konkursach i plebiscytach.

DYSTRYBUTOR

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna

tel. +48 33 875 99 40, +48 33 875 93 24

www.lyson.com.pl, info@lyson.com.pl

Weterynaryjny nr identyfikacyjny: PL 1218048p

Sklepy firmowe

Sklep firmowy

34-124 Klecza Górna

Klecza Dolna 148

woj. małopolskie

tel./fax 33 870-64-02

sklep@lyson.com.pl

www.lyson.com.pl

Sklep firmowy

30-106 Kraków

ul. Bolesława Komorowskiego 11a

woj. małopolskie

tel. 12 633-14-79

centrumpszczelarskie@lyson.com.pl

Sklep firmowy

43-300 Bielsko-Biała

ul. Komorowicka 12

woj. śląskie

tel. 504-207-103

sklepbielsko@lyson.com.pl

Łysoń Sp. z o.o.

60-476 Poznań

ul. Jasielska 8c

woj. wielkopolskie

tel./fax 61 842-58-22

poznan@lysonspzoo.pl

www.poznan.lysonspzoo.pl

Łysoń Sp. z o.o.

05-250 Radzymin

ul. Wiejska 5

woj. mazowieckie

tel. 22 786-62-89

radzymin@lysonspzoo.pl

www.radzymin.lysonspzoo.pl